Sot në Bruksel zhvillohen takimet e nivelit të lartë ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Mësohet se përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell, si dhe i dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, kanë takuar së pari Vuçiç dhe më pas do të zhvillojnë një takim me Albin Kurtin.

Sipas agjendës së publikuar nga BE-ja, pas takimit në orën 09:00, nga ora 10:00 nis takimi Borrell-Lajçak-Kurti, ndërsa në orën 11:00 është paraparë që të zhvillohet takimi trelateral. Pas takimeve, Borrell do të dalë në një konferencë për media ku pritet të shpalos detaje rreth takimit.

Takimi vjen në kohën e tensioneve të larta në veri të Kosovës shkaktuar nga politikat zyrtare të shtetit serb. Situata atje është acaruar qysh nga fundi i majit. Atëkohë, grupe serbësh kishin nisur protestat e dhunshme për të kundërshtuar vendosjen e kryetarëve shqiptarë, nën përcjelljen e policisë në zyrat e komunave në veri.

Serbët patën sulmuar me armë KFOR-in dhe policinë e Kosovës. Brukseli asnjë dënim Serbisë për sulmin e armatosur ndaj institucioneve, por sanksionoj Republikën e Kosovës!