Gazetari shqiptar, Nefail Maliqi i cili ishte pjesëmarrës në Forumin Strategjik në Bled të Sllovenisë ka treguar detaje pas fjalimit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit.

Maliqi shkruan se fjalimi i Kurtit çmendi delegacionin serb, ndërsa të gjithë të pjesëmarrësit e që ishin mbi 3000 e duartorkitën.

Pas kësaj, Maliqi thotë se i kishte lajmëruar autoritetet sllovene dhe menjëherë forca të shumta filluan ta ruajnë kryeministrin e Kosovës.

Më poshtë postimi i Maliqit:

«Vetëm plumbi që e ndal Albinin!.. » (Samo je metak zaustavio Albina)…

…. i dëgjova këto fjalë në gjuhën serbe prapa meje, ku isha ulur ne salle, ne pranine e me shume se 3000 pjesemarres te cilet i duatrokiten gjate fjalimit te tij ne Forumin Strategjik ne Bled te Sllovenise fjalimi i te cilit çmenden serbet kurse nderkombetaret i la gojehapur!

Ne panel perveq Kurtit ishin edhe personalitete tjera nga Brukseli dhe nga vendet e ballkanit bashke me kryeministren serb Brnabic kokeulur.. ku te gjithe duartrokiten perveq delegacionit serb

Rastin e lajmrova autoriteteve sllovene cka u verejten edhe perforcimet e forcave per ruajtjen e kryeministrit shqiptar Albin Kurtit ne konfrencen evropiane me vendet e ballkanit perendimore.

Organizatoret thane se forumi i sivjem eshte i 18-ti me radhe qe nuk mbahet mend qe u jane duartrokitur keshtu kaq gjate ndonje personaliteti tjeter, sikur Albin Kurtit!

Prezenca dhe fjalimi i Kurtit ne Forumin Strategjik ne Bled beri jehone te madhe jo vetem ne media sllovene dhe ato shqiptare, por edhe ne ato te ballkanit dhe boterore.

Pjesemarresit dhe fjalimin e Albin Kurtit ne Bled te Sllovenise e cilesuan si nje lider boteror qe ballkani pak e hiq ka pasur, modern e modest, bashkekohor, perveq kombetar edhe pro evropiane dhe me vizion te larte euroatlantik!

https://www.facebook.com/nefail.maliqi/posts/1787156381737362?ref=embed_post