Speci i kuq djegës është një nga erëzat më popullore jo vetëm në gatim, por edhe kundër sëmundjeve, ndaj botërisht njihet si “ari i kuq i shëndetit”.

Përdoret në formë të plotë ose si pluhur në kuzhina tradicionale të vendeve të ndryshme.

Kapsaicin, përbërësi aktiv është ai që sjell djegien në gojë.

Në fakt, shumë nga përfitimet shëndetësore të piperit të kuq i atribuohen gjithashtu kapsaicinës.

Gjithashtu përmban vitamina C, A, B6 dhe E, kalium, mangan, bakër, hekur dhe disa flavonoide, të cilat sigurojnë veti të fuqishme antioksiduese.

Capsaicin është aprovuar nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe e Barnave për përdorim dhe mund të gjendet në kremra dhe vajra.

Konsumimi i rregullt në sasi shumë të vogla të piperit të kuq është gjithashtu i dobishëm për shëndetin tuaj në shumë mënyra.

Këtu janë 10 përfitimet më të mira shëndetësore të specit të kuq djegës:

1. QETËSON DHIMBJEN E KYÇEVE DHE TË MUSKUJVE

Kapsaicin, përbërësi aktiv në piperin e kuq, shfaq një efekt anti-inflamator që ndihmon në zvogëlimin e dhimbjes dhe inflamacionit.

Gjithashtu parandalon aktivizimin e transmetuesve të dhimbjes në tru, gjë që redukton ndjenjën e dhimbjes.

Qoftë në nyje ose në muskuj, piper i kuq është shumë efektiv.

Kremrat ose vajrat që përmbajnë ndërmjet 0.025 dhe 0.075 për qind kapsaicinë rekomandohen nga ekspertë të shëndetit për të lehtësuar dhimbjen nga osteoartrit, dhimbje të kyçeve për shkak të artritit, dhimbje nervore nga herpes, dhimbje pas operacionit, dhimbje në këmbë nga neuropatia diabetike dhe madje edhe dhimbje në shpinë.

– Për të përdorur piperin e kuq në shtëpi, ju mund të bëni vaj për lehtësimin e dhimbjeve.

Përzieni gjysmë lugë çaji piper të kuq me 2 deri 3 lugë çaji vaj ulliri të ngrohtë.

Aplikojeni atë në kyçet dhe muskujt që dhembin.

Lëreni atë për 10-20 minuta maksimumi, pastaj shpërlajeni vajin. Përsëriteni një herë në ditë derisa dhimbja të zhduket.

Shënim: Asnjëherë mos përdorni piper të kuq në lëkurë të gërvishtur ose të irrituar.

2. PARANDALON MPIKSJEN E GJAKUT

Përbërësi kapsaicin në specin e kuq punon si një antioksidant i fuqishëm dhe ndihmon zgjerimin e enëve të gjakut për të siguruar qarkullimin e duhur të gjakut në të gjithë trupin dhe organet.

Kjo madje inkurajon aktivitetin fibrinolitik dhe parandalon faktorët që çojnë në formimin e mpiksjes së gjakut.

Me qarkullimin e duhur të gjakut, rreziku i mpiksjes së gjakut dhe i disa problemeve të zemrës do të zvogëlohet.

Kapsaicina gjithashtu ndihmon në zvogëlimin e triglicerideve dhe lipoproteinave me densitet të ulët (ose kolesteroli i keq), dy nga faktorët kryesorë të rrezikut për sëmundjet e zemrës.

Kjo madje ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe heqjen e bllokimeve në arterie dhe vena.

– Përzieni gjysmë lugë çaji të pluhur piperi të kuq, në 1 filxhan me ujë të ngrohtë.

Shtoni 2 lugë uthull molle të papërpunuar dhe 1 lugë gjelle mjaltë organik, dhe përziejeni tërësisht.

Pijeni këtë përzierje dy herë në ditë.

3. NDIHMON NË HUMBJEN E PESHËS

Ky përbërës djegës ndihmon në zvogëlimin e oreksit.

Kjo do të thotë konsum më i vogël i kalorive gjatë gjithë ditës, gjë që ndihmon në arritjen e objektivit tuaj të humbjes së peshës.

Plus, duke qenë një përkrahës i metabolizmit, piperi i kuq e ndihmon trupit të djegë dhjamin e tepërt më shpejt.

Gjithashtu ndihmon në tretjen dhe thithjen e ushqyesve, të cilat janë esenciale për mbajtjen e peshës së shëndetshme të trupit.

– Shtoni gjysmë lugë çaji piper të kuq në lëngun tuaj të mëngjesit ose në një përzierje tjetër për të shtypur oreksin dhe për të djegur kalori.

4. MBËSHTET DETOKSIFIKIMIN

Përveç humbjes së peshës, piper i kuq gjithashtu mbështet detoksifikimin, i cili nga ana e tij mbron trupin tuaj nga sëmundjet duke mbajtur shëndetin optimal.

Detoksifikimi ndihmon mëlçinë dhe fshikëzën e tëmthit për të hequr qafe toksinat e dëmshme në trup.

Ndërsa spec ii kuq është një nxitës i qarkullimit, ngre temperaturën e trupit dhe nxit metabolizmin tuaj për të përmirësuar procesin e detoksifikimit natyror.

Plus, aktivizon gjëndrat e djersës, një faktor tjetër i rëndësishëm në detoksifikim.

– Përzieni lëngun e 1 limoni, gjysmë lugë çaji pluhur piper të kuq dhe mjaltë të papërpunuar në një gotë me ujë të ngrohtë.

Pijeni atë me stomak bosh çdo ditë për një periudhë prej 1 javë.

Përsëriteni përsëri pas një muaji.

5. SHËRON DHIMBJEN E FYTIT

Spec i kuq është gjithashtu efektiv kur vuan nga një dhimbje fyti.

Kapsaicina punon si një dekongestant natyror për të siguruar lehtësimin nga inflamacion dhe madje edhe kontrollon prodhimin e mukusit në kanalet e hundës.

Plus, ajo ndihmon në eliminimin e infeksionit që shkaktohet nga mikrobet.

– Përzieni gjysmë lugë çaji të pluhurit të piperit të kuq në një gotë me ujë të nxehtë. Përdorni këtë eliksir djegës për të bërë gargarë, 3-4 herë në ditë, derisa dhimbja e fytit të largohet.

– Përndryshe, shtoni gjysmë lugë çaji të piperit të kuq në 1 lugë gjelle mjaltë dhe hajeni disa herë në ditë.

Shënim: Kjo mënyrë nuk rekomandohet për fëmijët e vegjël.

6. PARANDALON KANCERIN

Speci i kuq mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit të mushkërive, mëlçisë, prostatës, gjirit dhe lëkurës.

Kjo përsëri lidhet me mirësinë e kapsaicinës, e cila bën që qelizat e kancerit të shkatërrojnë veten në një proces të quajtur apoptozë.

– Thjesht përfshini pak spec të kuq në çfarëdo trajte në dietën tuaj të përditshme për të zvogëluar rrezikun e kancerit.

7. HEQ DHIMBJEN KOKËS

Nëse jeni duke vuajtur nga një tension, migrenë ose kokëdhimbje, ju mund ta zvogëloni dhimbjen me spec të kuq.

Kapsaicina ofron aftësi dhimbje-lehtësuese dhe fuqi shëruese.

Është shumë efektive për dhimbjen e migrenës.

Kapsaicina zvogëlon faktorin e grumbullimit të trombociteve, i cili shpesh është përgjegjës për fillimin e dhimbjeve të kokës së migrenës duke penguar qarkullimin e gjakut në kokën tuaj.

– Ju mund të merrni lehtësim nga një dhimbje koke me vajra të bazuara në kapsaicin.

8. LUFTON FTOHJEN NË MUSHKËRI

Speci i kuq gjithashtu punon si një agjent anti-ftohje dhe anti-grip dhe siguron lehtësim të shpejtë nga simptomat e zakonshme të ftohjes dhe gripit, veçanërisht kongjestionit.

Efekti djegës i specit të kuq ndihmon në nxitjen e sekrecioneve, të cilat në anën tjetër lehtësojnë bllokimin e hundës dhe sinuset e bllokuara.

Kjo madje shkakton teshtitjen për të ndihmuar në heqjen e mukusit dhe alergeneve në sinuset tuaja.

– Përzieni ¼ lugë çaji pluhur të piperit të kuq, ¼ lugë çaji pluhur xhenxhefili, 1 lugë gjelle mjaltë dhe 1 lugë gjelle uthull molle të papërpunuar.

Shtoni gjysmë filxhani me ujë të ngrohtë në përzierje dhe pijeni dy herë në ditë.

– Kur vuani nga një e ftohtë, ju gjithashtu mund të hidhni piper të kuq në supë ose sallatë ose ta shtoni në çaj xhenxhefili për të ndihmuar në lehtësimin e simptomave.

9. PËRMIRËSON SIMPTOMAT E PSORIAZ/ EKZEM

Zbatimi topik i kapsaicinës është efektiv në trajtimin e psoriazës, ose ekzemes.

Vetitë e saj anti-oxidante dhe anti-inflamatore dukshëm përmirësojnë kruajtjen dhe simptoma të tjera.

Plus, duke qenë një agjent antimikrobik, ndihmon në parandalimin e infeksionit.

– Aplikoni krem ose locion me bazën e kapsaicinës në zonën e prekur disa herë në ditë.

Zakonisht nevojitet 3 deri në 7 ditë para se të filloni të shihni përmirësimin në gjendjen tuaj të lëkurës.

Shënim: Mos e përdorni në zonat e ndjeshme pranë syve dhe mukozave dhe gjithmonë lani duart tërësisht pas përdorimit të kapsaicinës.

10. PËRMIRËSON SHËNDETIN ORAL

Speci i kuq është një agjent i shkëlqyer për të mbështetur shëndetin oral dhe parandalimin e sëmundjeve të gojës si gingivitis, deri në periodontitis.

Qofshin mishra të fryrë, dhimbje dhëmbi, era e keqe, gjakderdhje në mishra ose gojë e thatë, speci i kuq mund të ndihmojë në trajtimin e këtyre problemeve me gojë.

Ajo ka veti dhimbje-lehtësuese dhe anti-inflamatore që mund të ndihmojnë në zvogëlimin e dhembjes dhe ënjtjes së mishit të dhëmbëve.

Ndërsa stimulon prodhimin e pështymës, mund të trajtojë edhe gojën e thatë dhe erën e keqe.

– Vendosni 2 ose 3 pika të tinkturës së specit të kuq në një furçë dhëmbësh të butë.

Përdoreni atë për të pastruar mishrat e dhëmbëve për disa minuta.

Shpëlajeni gojën me ujë të bollshëm.

Përdoreni këtë mënyrë 2 ose 3 herë në javë për të parandaluar problemet në gojë.

Paralajmërimet dhe masat e sigurisë

Kurrë mos e përdorni krem kapsaicin në plagë të hapura ose në lëkurë tëgërvishtur.

Shmangni kontaktin me sytë, hundën dhe gojën.

Mos përdorni kremra kapsaicin për fëmijët nën moshën 2 vjeç.

Pas aplikimit të një kremi kapsaicin, sigurohuni që të lani duart.

Mos përdorni një jastëk ngrohjeje ose të bëni një dush të nxehtë para ose pas përdorimit të një krem kapsaicin.

Gjithmonë konsultohuni me një mjek para se të përdorni një shtesë që përmban kapsaicin.

Nëse gëlltitja e specit të kuq djegës të shkakton acarim në stomak ose urth, konsultohuni me mjekun tuaj.

Mbani specat e kuq në frigorifer në një qese plastike dhe ruajeni pluhurin e thatë në një enë hermetike në një vend të freskët.

Nëse pas konsumimit të specit djegës keni një ndjesi djegieje në gojë, hani kos të ftohtë për lehtësim të shpejtë.